Az ATV műsora részletesen beszámolt az ellenzék választási előkészületeiről. A bevezetőben idézi a hat résztvevő párt egymást kiegészítő nyilatkozatát, és kiemeli, hogy a viták – melyek az előző választások előtt azt sugallták a választóknak, hogy az ellenzék nem tud összefogni – ezúttal zárt ajtók mögött maradtak.
Gyurcsány Ferenc „hazafias kormányt”, „európai kormányt” szeretne. Fekete-Győr András „véget vetne az oligarchák hatalmának” és „leszámolna a korrupcióval”. Kunhalmi Ágnes szerint „nem érhet kevesebbet egy magyar dolgozó munkája és a tudása a nyugati társainál”. Szabó Tímea szerint „olyan társadalomért dolgozunk, ahol nincsenek kiváltságosok”. Schmuck Erzsébet fellépne „az illegális migráció, az emberkereskedelem és az embercsempészet minden formája ellen”, míg Jakab Péter reményei szerint a 2022 utáni kormány „nem 6 párt, hanem 15 millió magyar kormánya” lesz.
A hat párt megállapodott, hogy
indít. A legesélyesebb jelölteket előválasztáson a választók fogják kijelölni legkésőbb október 23-ig. Az még nem tisztázott, hogy lesz-e előválasztás mind a 106 egyéni választókerületben.
Az összefogás hat pártja még nem nevezte meg a miniszterelnök-jelöltjét. A DK már bejelentette, hogy ha lesz jelöltje, Dobrev Klárát indítja. Alkalmas jelöltnek látszik Karácsony Gergely és Jakab Péter, de még nem tudni, indulnak-e.
A hat párton kívül viszont már négyen is jelezték, hogy indulnának az előválasztáson:
Az egyéni körzetek legnagyobb részében lesz előválasztás, bár még nem teljes az egyetértés abban, hogy mindegyikben. Nemcsak pártok, hanem civil jelöltek is indulhatnak. A Mindenki Magyarország Mozgalom az ő segítésüket tűzte ki célul.
A választási törvény decemberi módosítása miatt az ellenzék egyetlen pártlistát indíthat, ha az összefogás pártjai nem akarnak egymás ellen indulni. Ezzel a Fidesz célja nyilvánvalóan az volt, hogy a teljes ellenzéket Gyurcsány Ferenc személyével azonosítsa, aki viszont háttérben maradt – bár eredetileg az ő javaslata volt az összefogás 2020 elején. A Fidesz szerint ez Gyurcsány-lista, aminek szponzora Soros György, pedig lehet, hogy Gyurcsány Ferenc nem is fog szerepelni a listán, és biztosan nem fog kormányzati szerepet vállalni ellenzéki győzelem esetén.
Az előválasztáson részt vevők szavazhatnak pártokra, és a közös lista helyeit a szavazatok arányában osztják majd el.
A közös program alapelveiről már karácsony előtt megállapodtak a pártok. A részletek kidolgozása még folyik.
Korábbi híreink:
További linkek: